Task Teacher Guide
Be sure to read the teacher guide prior to running the task. When you’re ready to run the task, use the tabs at the top of the page to navigate through the lesson.
In This Task…
Students will explore the idea of scaling in tandem with a ratio as a composed unit.
Intentionality…
In this assessment, students will have an opportunity to demonstrate and apply their understanding of working with a ratio as a composed unit. This assessment can elicit the following big ideas although they may not all be present in every student’s solutions:
- Unitizing;
- Ratio reasoning through scaling in tandem;
- The relationship between repeated addition and multiplication;
- A composed unit is one way of defining the relationship that exists in a ratio.
- Numbers can be composed and decomposed.
- There is a constant multiplicative comparison that exists between two quantities in any ratio that is derived from the same rate.
- The distributive property of multiplication over addition and subtraction.
Math Talk
String of Related Problems
Introduce the context 3 ice cream cones being sold for $4.50.
Given this information, justifying the unknown quantity of ice cream of dollars in the ratios below.
6 ice cream cones
1 ice cream cone
13 ice cream comes
$15.00
Login/Join to access the entire Teacher Guide, downloadable slide decks and printable handouts for this lesson and all problem based units.
You might consider recording student thinking in a ratio table.
Formative Assessment
Checking In
Login/Join to access the entire Teacher Guide, downloadable slide decks and printable handouts for this lesson and all problem based units.
We suggest collecting this reflection as an additional opportunity to engage in the formative assessment process to inform next steps for individual students as well as how the whole class will proceed.
Download Editable/Printable Handout
Become a member to access purposeful practice to display via your projector/TV, download the PDF to upload to your LMS and/or print for students to have a physical copy
Resources and Downloads
Explore The Entire Unit of Study
This Make Math Moments Task was designed to spark curiosity for a multi-day unit of study with built in purposeful practice, and extensions to elicit and emerge mathematical models and strategies.
Click the links at the top of this task to head to the other related lessons created for this unit of study.
How many? How much?
3 ice cream cones are being sold for $4.50
…
6 ice cream cones
…
1 ice cream cone
…
13 ice cream cones
…
How many ice cream cones can you purchase for $15?
…
Login/Join to access the entire Teacher Guide, downloadable slide decks and printable handouts for this lesson and all problem based units.
…
Login/Join to access the entire Teacher Guide, downloadable slide decks and printable handouts for this lesson and all problem based units.
1. Marshmallow My Hot Chocolate
Login/Join to access the entire Teacher Guide, downloadable slide decks and printable handouts for this lesson and all problem based units.
2. Sweet, Sweet Nectar
Login/Join to access the entire Teacher Guide, downloadable slide decks and printable handouts for this lesson and all problem based units.
Download Editable/Printable Handout
Become a member to access purposeful practice to display via your projector/TV, download the PDF to upload to your LMS and/or print for students to have a physical copy