Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Vanessa Cherney

    Member
    November 6, 2020 at 10:12 pm

    Thinking of a ratio as a multiplicative comparison involves asking, ‘How many times greater is one thing than another?’ or ‘What
    part or fraction is one thing of another?'”

    Thinking of a ratio as a composed unit involves grouping two quantities to form one new unit. For example if apples are priced at 6 for
    $1.20, then 3 for 60c, or 12 for $2.40 would also be true.