Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Christina Michaels

    Member
    November 5, 2020 at 6:13 pm

    A composed unit allows for scaling to solve problems; i.e. if 3 ice cream cones cost $4.50, how much would 30 ice cream cones cost?

    A multiplicative comparison is focused more on looking at the relationship between two or more quantities; i.e. Sally is twice as old as Amy.