Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Noel McMillin

    Member
    November 30, 2022 at 4:38 pm

    I love the Prince analogy!

    I am currently using a few resources from the Making Math Moments website to introduce linear equations to my 8th graders. I started day 1 with two pizza orders from a local pizza place, one with two toppings and one with two toppings. From this, the students derived the cost per topping (rate of change/slope) in addition to the cost of the cheese pizza (initial value). Much of this was done as a whole class and the students quickly figured out the cost per topping was $1. On day 2 they worked in small groups and did a similar problem called the “Domino Effect”. The students ascertained the cost per topping and cheese pizza cost for all three pizza sizes. Now we are using the “Bird Migration” lesson series. I am loving it and the engagement from most students is high level. Slowly I will be introducing the terminology. Yes, we are going from concrete to abstract!