Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Nicole Jackson

    Member
    July 27, 2022 at 2:59 pm

    Pasta is on sale for $4.23 for 3 boxes.

    So that means, 3 boxes per every $4.23

    6 boxes for $8.46

    12 boxes for $16.92

    If we fair share the $4.23 across the 3 boxes we reveal a rate of ( 4.23/3) $1.41.

    Each 1 box receives $1.41.

    Finding the constant of proportionality allows us to uncover proportional relationships that would be hidden if we were simply scaling up and down.

    Now that I am aware of the rate, I can determine the price of 5 and 11 boxes as well.