Make Math Moments Academy › Forums › Mini-Course Reflections › The Concept Holding Your Students Back › Lesson 8-2: Ratio and Rate Reasoning – Discussion › Reply To: Lesson 8-2: Ratio and Rate Reasoning – Discussion
-
Rate reasoning would be more helpful in the following scenario:
My car has a gas tank size of 21 gallons. On my last trip to the gas station, it cost $88 to fill up.
How much would it cost to purchase only 14 gallons of gas?
14 is about 67% of 21.
67*88 = 5,896
5,896/100 = 58.96
It would cost approximately $58.96 to purchase 14 gallons.
@jon , @kyle These numbers are not friendly, so they do not scale up and down well.
However, is my thinking correct?