Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Luke Albrecht

    Member
    January 10, 2022 at 4:32 pm

    Multiplicative comparison–scale factor problem where we say the base of a triangle is 4 units and the base of a similar triangle is 8 units.

    Composed Unit–2 hotdogs are $5. How much for 15 hotdogs?

    The how much ice cream cone per dollar was great though it felt a little like going down the rabbit hole. I think it is good for teachers to see though.