Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

Make Math Moments Academy Forums Mini-Course Reflections The Concept Holding Your Students Back Lesson 6-3: Digging Into Thinking Of Ratios As A Multiplicative Comparison and Composed Units – Discussion Reply To: Lesson 6-3: Digging Into Thinking Of Ratios As A Multiplicative Comparison and Composed Units – Discussion

  • Kristin Snell

    Member
    December 2, 2021 at 12:01 am

    Currently, my understanding of rate is ‘how much for one’. For example, if 12 eggs are $3.67, how much is 1 egg? We can reveal a rate from a ratio relationship by dividing one quantity by the other quantity.