Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Anne Sheeter

    Member
    October 4, 2021 at 10:54 pm

    It seems to me that in the composed unit you may need to know or figure out a unit rate to see the relationship between the two units of measure, so you can apply it to another quantity. For example, if 3 ice cream cones are $4.50 then one cone is $1.50. You divide both by the same unit-3. now I can multiply both parts of that answer to find any other equivalent relationship. In a multiplicative relationship you are only looking at the relative relationship of one thing to another without requiring any other changes.