Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

  • Sarah Jane Wells

    Member
    April 26, 2021 at 9:43 pm

    I am using this task to build flexibility in multiplication and division strategies with my 6/7 class online. I shared a Jamboard with the class for the notice and wonder and great fun was had by all. We are going to do some further work on proportion, as they became curious about how much this would cost and researched different rates ($0.99 for one, $7.99 for a dozen). Donuts got everyone excited!